Ти обичаш да готвиш, обичаш да експериментираш и после да се наслаждаваш на резултата от твоето въображение. А не по-малко важно е и възхищението на близките ти, удоволствието от превъзходния вкус на приготвената лично от теб храна. Разбира се, в ястието има подправки, те внасят онзи неповторим вкус, аромат и очарование, които превръщат и най-обикновената яхния в шедьовър.
Но дали си използвал най-подходящите подправки и дали това е станало по най-правилния начин. Ако си начинаещ в кулинарията, това никак не е сигурно. Подправките са толкова много, разпространени са по целия свят, трябват ти години за да ги опознаеш, да станат част от твоите усещания, да се научиш да ги използваш и да извличаш в най-голяма степен техните аромати, вкус и цвят.
Тук ще дадем няколко начални съвети и препоръки, за да можеш да тръгнеш по пътеката към познанието за подправките, да се научиш как да ги използваш, в кои ястия и как да ги комбинираш.
.
Това е един от първите въпроси, които си поставят начинаещите кулинари (а може би и малко по-напредналите).
Без съмнение, начинът, по който подправяме храната, пряко влияе върху вкуса, аромата и цвета на ястието. Когато се научиш как да подправяш ястията си, за теб готвенето ще стане лесно, бързо и много забавно.
Всъщност не това е въпросът, а кога и как да добавяме подправки по време на процеса на готвене, за да създадем уникален вкус на нашето ястие?
Това наистина е много важно.
Всяка страна по света използва местни подправки и смеси, наложили се с годините и които са допринесли нейната кухня да бъде различна и уникална. Но в днешно време вече стана възможно да си закупим всякакви подправки, от всички краища на света и по този начин да приложим различни рецепти. Така, благодарение на достъпността на подправките у нас, в дома ни навлизат специфични ястия от близки и далечни страни.
Разбира се, използването на подправки в храната става все по-популярно поради техните вкусови качества и здравословни ползи.
Но случайното добавяне на подправки, без да осъзнаваме ефекта им върху ястието, вместо да придаде приятен и завладяващ вкус, може напълно да го развали.
Ако си начинаещ, това може да те обезкуражи да експериментираш с подправките, защото не искаш онова красиво агнешко месо, което вчера купи от месарницата, да отиде в кофата за боклук.
Именно затова, добре е да разберем как работят подправките и в каква форма да бъдат, за да дадат максималното от себе си на ястието
И така, има 4 основни ползи от употребата на подправки, т.е. 4 причини да използваме подправки за готвене:
Има стотици подправки по целия свят. За ги познаваш, трябва да ги използваш. Имай предвид, че всяка подправка играе определена роля в ястието. Много често, когато става въпрос за избор и добавяне на подправка към ястието, интуицията помага.
Можеш да се ориентираш, като помиришеш или дори опиташ една щипка от подправката, която искаш да използваш.
Един ключов момент, който трябва да запомниш, е, че не всички подправки придават вкус.
Различните подправки служат за различни цели. Много малко от тях добавят едновременно и вкус, и аромат, някои подправки се използват само за добавяне на вкус, докато други се използват за добавяне на цвят .
Преди всичко, млените подправки подобряват вкуса на ястието, докато цели подправки се използват за придаване на вкус и аромат.
Например, ако искаш да направиш едно ястие по-пикантно, трябва да използваш млени подправки и в по-големи количества. Обратно, за по-меко и не толков люто ястие ще са необходими цели подправки.
Що се отнася до готвенето с подправки, най-добре е първо да определиш дали ястието се нуждае от подобряване на вкуса, аромата или и двете и да избереш съответните подправки.
Това ще ти даде представа колко вида подправка и в какви количества са ти необходими.
Знаем, че морковите имат различен вкус, когато се консумират сурови, бланширани, варени или печени.
Това важи и за подправките. Една и съща подправка може да има различен вкус и да придава напълно различен вид на ястието в зависимост от начина, по който е обработена преди да се добави в ястието.
Например кимионът. Целите зърна придават на ястието дървесен аромат, но не променят много вкуса му. Същата подправка, но мляна, осигурява остър пикантен вкус на ястието. Ако зърната са изпечени и след това смлени, тогава вкусът и ароматът се засилват допълнително и придават дървесен, свеж и остро пикантен вкус на ястието.
Става ясно, че различната форма на подправките променя и ястието в процеса на готвене. Най-общо казано, печената подправка излъчва по-силни вкусови съединения от суровата.
И така, след като си избрал подправките си, помисли за следните две точки, които са от съществено значение за вкуса на крайния продукт:
Това ни връща към въпроса „Какви подправки се съчетават с каква храна?“
Освен че са с определена форма, която е смляна или цяла, подправките имат и отличителна класификация на вкуса като сладки, остри, силни или просто подобрители на цвета.
Когато се запознаеш с подправките в стъпка 1, виж и таблицата най-отдолу, където са описани вкусовите им качества и как се съчетават помежду си.
Например:
При използването на подправки, винаги е добра идея да предвидиш как те се комбинират с другите съставки в ястието. Това ще ти помогне да постигнеш баланс на вкус и аромат .
Най-важното:
По-малко = По-добре
Подправките, особено пикантните, като млян лют пипер, черен пипер или чили, се поставят в ястието според индивидуалните предпочитания. Ако един човек се радва на огнено лют вкус, това не означава, че на другите също им допада устата им пламти!
Това важи и за всяка друга подправка. Не бива да се добавят големи количества самоцелно. Трябва да има и нужда от нея, както и точно предписание за количество. Прекаленото подправяне просто убива вкуса на другите съставки и носи повече вреда, отколкото полза.
Най-добрият начин да се научиш да дозираш подправките е да следваш изпитани рецепти от кулинари, които изискват прости подправки с минимално количество.
Най-добрият начин да се чувстваш комфортно с подправките е да превърнеш кухнята си в лаборатория!
Ако започнеш да ползваш малко подправки, но често, ще ставаш все по-уверен. Можеш да започнеш с ежедневните ястия – пържоли, яхнии и супи!
Предлагаме ти публикацията „КАК СЕ КОМБИНИРАТ ПОДПРАВКИТЕ С ХРАНИТЕ„ , в която има списък с най-често употребяваните подправки и препоръчителни приложения в различните храни.
И така, когато се почувстваш по-уверен можеш да започнеш да правиш свои собствени смеси от подправки и да ги съхраняваш за по-късна употреба.
Няма ограничение за различните видове комбинации, които можеш да правиш с подправките, смесите и количествата. Започни с няколко подправки, които постепенно ще ти помогнат да опознаеш подправките, техния основен вкус, въздействието, което оказват върху ястието и най-добрите комбинации от храни, използващи подправките.
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Мек и сладък. Добавя аромат
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът се засилва леко
КОМБИНИРА СЕ СЪС: Семе от кимион, млян кимион, карамфил, кардамон, гарам масала
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Силен и сладък. Добавя аромат и вкус
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът се засилва
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, семе от кимион, млян кимион, карамфил
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Силен и сладък. Добавя аромат и вкус
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът и сладостта се засилват
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, семе от кимион, млян кимион, карамфил
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Силен и сладък. Добавя аромат
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът се засилва леко
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, семе от кимион, млян кимион, канела
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Фин, но остър. Добавя вкус
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът се засилва
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, семе от кимион, млян кимион, кардамон, гарам масала
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Дървен и ароматен. Добавя вкус
ПРИ ГОТВЕНЕ: Добавя вкус, когато се използва цял. Засилва вкуса и аромата, ако се изпече и смели
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, семе от кимион, млян кимион, млян кориандър, семена от черен кимион (nigella sativa)
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Фин, но остър. Добавя аромат
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът се засилва
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, кимион семе, млян кориандър, куркума, гарам масала
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Леко сладък и остър. Добавя аромат
ПРИ ГОТВЕНЕ: Добавя вкус, когато се използва цял. Засилва вкуса и аромата, ако се изпече и смели
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, кардамон, млян кимион, млян кориандър, кориандър семе, семена от черен кимион (nigella sativa)
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Силен и остър. Добавя вкус и аромат
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът и вкусът се засилват
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, кардамон, кимион семе, млян кимион, млян кориандър, кориандър семе, куркума
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Лек, но отчетлив вкус на орех. Добавя аромат
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът се засилва
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, кимион семе, млян кимион, млян кориандър, синапено семе
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Силен вкус и аромат на дърво. Добавя вкус и аромат
ПРИ ГОТВЕНЕ: Ароматът и вкусът се засилват
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, кимион семе, млян кимион, карамфил, канела
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Силен, остър и пикантен. Добавя вкус и цвят
ПРИ ГОТВЕНЕ: Вкусът се засилва
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, кардамон, млян кимион, млян кориандър, кориандър семе, гарам масала, куркума
ВКУС И ВЛИЯНИЕ В ХРАНАТА: Силен и остър. Добавя цвят
ПРИ ГОТВЕНЕ: Цветът се засилва
КОМБИНИРА СЕ С: Дафинов лист, кардамон, млян кимион, млян кориандър, кориандър семе, гарам масала
Всички тези подправки и още много други, можеш да си купиш веднага от нашия магазин Spice, Herbs and Food
2020, Всички права запазени. Проект на QualisAltera