отдавна е най-скъпата подправка в света. Смята се, че неговата родина е Иран, но Гърция и цяла южна Европа също предендират за това.
Той има и аромат, подобен на йодоформ или сено, който се дължи на фитохимикалите пикрокроцин и сафранал. Съдържа също каротиноиден пигмент, кроцин, който придава богат златисто-жълт оттенък на съдовете и текстила.
Шафрановият минзухар не расте в дивата природа. Той е култивиран от древни времена. Обича средиземноморски климат, където има обилни валежи рано напролет, когато цъфти и сухо и горещо лято.
Високата му стойност на дребно се определя от трудоемкия способ за прибиране на реколтата: от около 200 000 стигми, събрани от около 70 000 цвята минзухар, се получва не повече от 450 грама от подправката. А за събирането на 150 000 цвята са необходими 40 часа труд.
Шафранът е с аромат, напомнящ дъха на сено, а вкусът му е с нотки на мед, но и леко горчив.
Той придава светъл жълто-оранжев цвят на храните. Заради това се използва широко в арабската, европейската, индийската, иранската и мароканската кухни.
Не само защото е скъп, но и заради специфичния си вкус, трябва да се употребява в малки количества. За да се усети, не бива да се употребява заедно с други по-остри подправки.
Има сладкарски изделия и спиртни напитки с него.
Използван и за текстилно багрило – особено в Китай и Индия, както и в парфюмерията.
Съхранява се на студено и сухо, в добре затворени съдове.
При неправилно съхранение, нишките му бързо изсветляват и стават трошливи, а ароматът у изчезва.
Може да бъдат доставени и други разфасовки. Цени по договаряне.
2020, Всички права запазени. Проект на QualisAltera