Родината на черения пипер е Индия.
Смлени, сушени и варени зърната пипер се използват от древността, както за вкус, така и като традиционно лекарство.
Черният пипер е най-търгуваната подправка в света и е една от най-често срещаните подправки, добавяни към кухните по целия свят.
Пикантността му се дължи на химичното съединение пиперин, който има различен вид вкусово усещане от капсаицина, характерен за лютите чушки.
В днешно време той се използва навсякъде като подправка и често се съчетава със сол.
Една супена лъжица (6 грама) черен пипер млян съдържа умерени количества витамин К (13% от дневната стойност или DV), желязо (10% DV) и манган (18% DV), със следи от други основни хранителни вещества, протеини и диетични фибри.
Черният пипер съдържа между 4,6 и 9,7% пиперин от своята маса.
Подобно на много източни подправки, пиперът в миналото е бил едновременно подправка и лек в народната медицина.
Смята се, че черният пипер (или може би дългият пипер) лекува няколко заболявания, като запек, безсъние, абсцеси в устата, слънчево изгаряне и зъбобол.
В различни източници от пети век се споменава пипера при лечение на очни проблеми, често чрез прилагане на мехлеми или лапи, направени с пипер, директно върху окото.
Пиперът трябва да се съхранява на тъмно и в плътно затворени съдове. Той губи вкус и аромат, когато престоява на въздух и на светлина.
Веднъж смлени, ароматите на подправката черен пипер могат да се изпарят бързо, затова се препоръчва смилането на зърната да става непосредствено преди употреба.
Може да бъдат доставени и други разфасовки. Цени по договаряне.
2020, Всички права запазени. Проект на QualisAltera