2.80 лв. – 11.00 лв.
Култивира се за първи път в Египет и Близкия изток и е донесен в Европа заради неговата лечебна стойност.
Отглежда се в Египет от около 4000 години.
Най-мощният вкусов компонент на етеричното масло е анетолът. Той се съдържа както в анасона, така и в една друга подправка, която е с произход Северна Китай и се нарича звездздовиден анасон ( Illicium verum). Двете подпрвки няма нищо общо.
Състои се от 9–13% вода, 18% протеин, 8–23% мастно масло, 2–7% етерично масло, 5% нишесте, 22–28% екстракт без азот, 12–25% сурови фибри.
Неговите семена съдържат повече от 0,2 ml летливо масло на 100 g подправка.
Анасонът е сладък и много ароматен, отличаващ се с характерния си вкус . Семената, цели или смлени, самостоятелно или в комбинация с други ароматни билки, се използват за приготвяне на чайове и сладкарски изделия.
Използва се за ароматизиране на гръцкото узо, италианската самбука, българската мастика, френските абсент, анисет и пастис, испанските Anís del Mono, Anísado и Herbs de Majorca, турския и арменския rakı , ливанския, египетския, сирийския, йорданския и израелския арак и алжирската Анисет Кристал.
Основното приложение в традиционната народна медицина е заради неговата способност да облекчава стомашни болки.
Той се използва и срещу безсъние, приема се с малко мед сутрин, за да освежи дъха и, когато се смеси с вино, служи като лек срещу ухапвания от змии.
В турската народна медицина семената на анасона са били използвани като стимулатор на апетита, транквилизатор или диуретик.
Семената от анасон се съхраняват на сухо и тъмно място.
Може да бъдат доставени и други разфасовки. Цени по договаряне.
2020, Всички права запазени. Проект на QualisAltera